čaje-Galatia.cz | znáte sypané čaje? | Zelený čaj Střelný prach - Gunpowder

Zelený čaj Střelný prach - Gunpowder

objevte krásu slavného zeleného čaje

Pojmenování Gunpowder pravděpodobně vzniklo kvůli anglickému úředníkovi, jenž si v době dovolené v Číně spletl typické malé kuličky tohoto sytého zeleného čaje se střelným prachem, což je totožný překlad do českého jazyka. Toto pojmenování se vžilo i v Evropě díky podobě čaje a střelného prachu.

Gunpowder se řadí k zeleným čajům, nicméně nelze ho považovat za obyčejný zelený čaj, který má jen svoje lístky smotané do malých kuliček. To by byl opravdu velký omyl. Gunpowder se vždy jistě pozná dle specifické chuti, jež připomíná dub či ořechy.

Svoje místo má čaj Gunpowder u mnoha různých kultur po celém světě. Samotná příprava čaje se stala takřka uměleckým odvětvím.

Tento čaj se dá připravit mnoha různými způsoby, takže si vyberte takový, který bude přesně vyhovovat vašemu naturelu.

Gunpowder je zvláštní a zajímavý díky svým specifickým vlastnostem. Jednotlivé kuličky jsou výsledkem pečlivé volby těch nejkvalitnějších a dostatečně dlouhých lístků čajovníků, jež rodí vrcholy čajových plantáží čínské oblasti Zhejiang. Otrhané čajové lístky se musí jeden po druhém motat do speciálních kuliček, díky nimž je čaj Gunpowder tak dobře rozpoznatelný i u úplných čajových nováčků. Z hlediska výroby se k potřebnému efektu musí získané lístky usušit až po smotání. Relativně nedávno ještě bylo možné získávat kuličky Gunpowderu pouze ručním zpracováním každého z lístků. Až v poslední době se rozšířila strojová výroba i ke Gunpowderu.

Ovšem i v současném uspěchaném světě se dá zakoupit čaj, který se dělá tradičními a léty prověřenými postupy. Díky tomu si doma můžete připravit Gunpowder, jenž svým vzezřením, vůní i chutí odpovídá standardům z 19. století v Číně.

S nástupem automatizace do výroby Gunpowderu nelze hledat pouze ústup od tradiční přípravy čaje. Nynější zpracování velmi dobře konstruovanými stroji má velkou výhodu ve zvýšení objemu produkce a také se díky nim dá získat silnější aroma a chuť. Mechanické stroje totiž dovedou zabránit polámání nebo jinému poškození čaje. Právě díky tomu může vzniknout nejkoncentrovanější Gunpowder a jeho plná chuť se dá uchovat i během skladování, jež trvá i desetiletí.

I když vydrží čaj takto dlouhou dobu, vyplatí se koupit si co nejčerstvější Gunpowder. Ten se pozná díky tomu, že se jeho kuličky trochu lesknou - právě tento lesk je zárukou čerstvosti. Též platí, že stejně dobré je se podívat na velikost bobulek, kde největší rozhodně nepředstavují známku nejvyšší kvality - je to spíše naopak. Čím menší budou čajové kuličky, tím kvalitnější Gunpowder máte před sebou.