čaje-Galatia.cz | znáte sypané čaje? | Bílé sypané čaje z Číny

Bílé čaje

poznejte krásu bílých sypaných čajů

Pokud je nápoj, který je považován za zdravý, je to zelený čaj. Postupně se ale objevují pravidelné studie o tom, že ještě o něco prospěšnější je čaj bílý. A to s ohledem právě na lidské zdraví. Ten se získává z rostliny známé jako kamélie čínská, která byla známým zdrojem tohoto nápoje více než 1 200 let. Poprvé nápoj vznikl na území staré Číny a byl znám jako nápoj císařů. A to proto, že právě nejznámějším a nejvýraznějším návštěvám byl čaj podíván. Dnes je ale známý po celém světě.

Jak se vyrábí bílý čaj?

Černý čaj, který je také známý, vzniká tak. Že jeho lístky procházejí takzvanou fermentací. Naproti tomu ta se u bílého čaje neděje, a tak je třeba říci, že s jeho názvem souvisí způsob získávání lístků. Ty se zbývají v době, kdy ještě nejsou plně otevřeny a mají velmi výrazné bílé a jemné chloupky, které symbolizují jeho barvu. I doba sklizně souvisí právě s tím, proč je čaj natolik unikátní. Drobným negativem je samozřejmě cena, ale ne vždy platí, že by byl výrazně dražší a vzácnější. Doba na sklizeň probíhá jenom několik dní v roce, a tak si ho čerství skutečně nelze dopřát kdykoliv.

Jak bylo zmíněno, neprochází fermentací, podobně jako čaj zelený. Rozeznatelný je však velmi dobře, a to i pokud čaj nepijeme nijak pravidelně. Oproti čaji zelenému, který má syrovou až travní chuť je ten bílý charakteristický zcela jinak. Je mnohem jemnější a lehčí. Musíme ale dodržet správný postu přípravy, kde je třeba ho nespálit. Voda, kterou ho zaléváme, totiž musí mát maximálně 80 stupňů Celsia.

Zdravotní účinky pití bílého čaje

Důležité jsou stejně jako u čaje zeleného jeho zdravotní účinky. Hlavně to jsou antioxidanty, které obsahuje a které jsou v něm ve velkém množství. Ty čistí naše tělo. Stejně tak ale bílí čaj působí na metabolismus našeho těla. Stejně tak dokáže blokovat ukládání tukových buněk a také eliminuje ty, které už v našem těle jsou. Tím prospívá k hubnutí. Stejně tak dokáže dobře bojovat s rakovinou, a to hlavně ve formě samotné prevence.

Kromě pití je využíván také v kosmetickém průmyslu. Výtažky jsou díky antibakteriálním a oxidačním vlastnostem využívány ve formě krémů, a to hlavně těch, které slouží k celkovému omlazení lidské pokožky.