čaje-Galatia.cz | znáte sypané čaje? | Polozelený čaj Da Hung Pao - Velké šarlatové ucho

Polozelený čaj Da Hung Pao

10 nejslavnějších čajů světa

Pokud hledáte skutečně mimořádný čínský čaj, pak jen těžko dostanete zajímavější tip, než Da Hung Pao. Jedná se o jeden z nejlegendárnějších čajů celé Číny. Da Hung Pao je královský oolong a slovo královský je použito kvůli přezdívce čaje ve své domovině. Jakmile byste se v Číně zeptali na krále mezi čaji, pak dostanete právě Da Hung Pao, kterému se taktéž někdy přezdívá Velké šarlatové roucho.

Tradičně používaný název čaje má původ ve staré pověsti, jež se váže ke zvláštním okolnostem jeho zrození. V době, kdy vládla dynastie Ming, onemocněla dle legendy císařova matka závažnou a dlouhodobou chorobou. Ani za pomoci nejlepších doktorů, jací byli k dispozici, se nedařilo císařovu matku vyléčit. A přesně v tuhle dobu dal císař matce vypít hrnek čaje Da Hung Pao.

A stalo se něco, co skoro nikdo neočekával - matka se začala uzdravovat. Císař si hodně vážil léčivých schopností tajuplného čaje, takže si nechal pro keř vytvořit kvalitní šarlatové sukno, kterým ho přikryl, aby mohl bez problémů přežít zimní měsíce a následně uzdravovat nemoci. Tamní lidé, žijící v blízkosti čajových keřů, je překřtili podle názvu onoho sukna. Da Hung Pao nabízí opravdu vynikající zážitek, a pokud si ho pořídíte, pak si vychutnáte jeden z nejlepších čajů, jenž pochází z místa, odkud před drahnou dobou poprvé přišly čaje oolong.

Výborný vliv na lidský organismus, skvělou chuť a speciální aroma má tento čaj díky léty prověřeným postupům, jež se i v současnosti používají stejně jako před stovkami let. K nejvýznamnějším přednostem čaje patří osobitá souhra prostředí a speciálního složení půdy, jež pokrývá hory, kde lze spatřit čajové keře. Neobvyklé přírodní podmínky a jemná řemeslná výroba mají na svědomí charakteristickou sytě hnědou barvu, jakou se pyšní čajové lístky. Jejich jasná barva může někomu připomenout i nádech uhlí. Lidem většinou postačí krátký pohled na tento čaj, aby věděli, že samotný šálek bude skvělým zážitkem, na nějž se dá vzpomínat.

Komplexní chuť čaje Da Hong Pao v člověku zanechává nasládlou vzpomínku, jež připomene květy. Stačí ochutnat jen malý šálek a ještě několik dalších minut budete mít v ústech zajímavou chuť. Kromě zajímavé historie, chuti a aroma se čaj Da Hong Pao řadí k zajímavým i díky současnějším kapitolám z historie. I v současnosti lze najít trojici původních čajových keřů, jež císař nechal obalit šarlatovým suknem, tudíž stále máte možnost ochutnat hrníček čaje přímo od pradávného zdroje.

V takovém případě se ovšem připravte na skutečnost, že se nebude jednat o úplně nejlacinější záležitost. Cena jednoho kilogramu, který pochází právě z původního keře, se běžně pohybuje v desítkách tisíc dolarů. V některých letech se z tohoto keře sklidilo množství i klidně menší než jeden kilogram. V této souvislosti se běžně připomíná dárek 37. prezidentovi USA Richardu Nixonovi, který začátkem 70. let 20. století obdržel padesát gramů původního čaje.