čaje-Galatia.cz | znáte sypané čaje? | Čaj Dračí Studna - Lung Ching

Nejoblíbenější zelený čaj Lung Ching

o luxusním čaji známém jako Dračí Studna

Long Jing se do češtiny překládá jako Dračí studna a jedná se o nejproslavenější čínský zelený čaj. Pravděpodobně je jedním z nejznámějších čajů na světě. V čajovnách na celém světě snad nenajdete člověka, který by si nepochvaloval tento klasický zelený čaj. O jeho skvělých vlastnostech se někdy mluví jako o Čtyřech zázracích. Mezi ně patří jiskřivé smaragdové zbarvení, charismatické aroma, nasládlá chuť a podmanivý vzhled čaje. I proto byste se neměli podivovat nad tím, že v současnosti se v Hangzhou nachází několik plantáží, jež kompletně celou výrobu odevzdávají čínské vládní garnituře.

Dračí studna se velice často prezentuje jako skutečný čínský národní nápoj a také největší klenot Číny. I proto se čaj Long Jing servíruje v průběhu důležitých státnických návštěv. Čínská vláda dokonce došla tak daleko, že nejcennější plantáže střeží vycvičené jednotky se zbraněmi a psy.

Pakliže si plánujete pochutnat na zajímavém zeleném čaji, existuje mnoho důvodů, proč si zvolit zrovna Long Jing. Bohužel není známo, kdy přesně se v oblasti Zheijang započalo s výrobou čaje, ale není sporu o tom, že se to datuje minimálně k dvanácti stům rokům. Je doloženo, že první čajové keře, jež světu přinesly Dračí studnu, se uchytily nepříliš daleko od svatyně a studny, které byly postaveny na úpatí Lví hory. Ta se dá navštívit i dnes na území oblasti Zheijang.

Název Dračí studna je poměrně zajímavý a vážou se k němu nejméně tři různé legendy, které popisují okolnosti zrodu. První legenda hovoří o tom, že drakem z názvu byl kámen, který vypadal jako mytické zvíře. Na něj narazili místní obyvatelé během kopání studny nedaleko oblasti, kde vyrostly první čajové keře. Druhá legenda praví, že po silných deštích zůstala voda na povrchu této studny, kde vytvářela dech beroucí obrazce připomínající dračí tělo. Poslední ze zmíněných pověstí je možná nejznámější - hovoří o tom, že na dně studny žil drak, kterému bylo v době sucha líto vesničanů. Proto zařídil, aby začalo pršet a vesničané se mu rozhodli poděkovat a ke studni přicházeli s oběťmi.

Jako Dračí studna se dříve označovaly čaje, které se pěstovaly rovnou v provincii, odkud tento typ čaje pochází. V současnosti však už pojmenování Long Jing (Lung ching) většinou bereme jako čaj daný postupem výroby. Se zvyšující se oblíbeností se tento čaj postupně začal pěstovat i za hranicemi svého původního regionu.

Pokud se tedy v současném světě hovoří o Dračí studni, myslí se většinou zelený čaj, jehož lístky mají velmi zploštělý tvar. Ten sedláci sklidili a pak i zpracovali jen za pomoci vlastních rukou. Charakteristické je, že postupy oxidace se v případě tohoto čaje zastavují opalováním na specifické pánvi. Během této důležité procedury čaje Long Jing dostává svou specifickou vůni, jež vzdáleně připomene aroma kaštanů nebo ořechů. Co se chuti týče, řadí se Long Jing mezi sladší čaje. Chuť je sice jemná, ale trvá delší dobu a je čerstvá.Pokud hledáte, jakými slovy shrnout vlastnosti čaje Long Jing, pak si pročtěte některé klasické dílo čínské poezie, protože Dračí studna se objevovala jako poměrně časté téma.