Slavný čaj Gua Pian - Melounová semínka

10 nejslavnějších světových čajů

Vynikající zelený čaj Gua Pian má v pozadí zajímavou legendu, podle níž dokázal zastavit nenasytného draka. To se mu mělo povést díky výbornému aroma. Do historie čaje se ovšem zapsal i díky netradičními tvaru lístků. Ty mohou připomenout semena melounu. A právě podle tohoto názvu byl čaj překřtěn. Pakliže si chcete pochutnat na šálku Gua Pian, pak se můžete v obchodech setkat s názvem "Melounová semínka". Kromě netradičního tvaru lístků skýtá Gua Pian ještě jednu originalitu - získává se pouze ze samotných lístků a ne z pupenů na vrcholcích větví.

Dějiny zeleného čaje Gua Pian sahají do poměrně dávné doby. Tento zelený čaj se řadí jistojistě do TOP 10 nejslavnějších čínských čajů a určitě to není nadarmo. Historie sahá až do doby, kdy v Číně vládla dynastie Tang. Čaj Gua Pian se často objevoval i v literatuře a poměrně často byl považován i za skutečné vypodobnění zeleného čaje samotného. I kvůli tomu se pravidelně podával na čínském císařském dvoře. V období, kdy vládnul císař Guangxu, manželka nepila nic jiného, než právě čaj Gua Pian. Ostatně jako svoje úplně poslední přání před smrtí si ho vyžádal též první premiér Čínské lidové republiky Čou En-laj.

Ke vzniku čaje se také váže zajímavá legenda, která říká, že v jedné podhorské vesnici v západní Číně, konkrétně v oblasti Anhui nespali místní lidé příliš dobře, protože v jeskyni uprostřed hory se zabydlel nevypočitatelný drak, jenž poměrně často vyrážel do okolí na jídlo. To spočívalo v příletu do vesnice a likvidaci místního domácího zvířectva. Občas si dokonce drak pochutnal na některém vesničanovi. Takto drak tyranizoval vesnici každý měsíc a měl ještě větší hlad než při předchozím řádění. Utrpení vesničanů však nechtěl přihlížet jeden z Bohů, který nechal na pomezí vesnice vysázet pásmo čajových keřů, z nichž vzniknul čaj Gua Pian. Drak se díky tomu už nikdy ve vesnici neobjevil, protože silně podmanivé aroma, jež se táhnulo v okolí keřů, ho dokonale omámilo.

"Melounové semínko" se prapůvodně pěstovalo v oblasti Liu An, jež je součástí provincie Anhui. Možná i kvůli umístění je Gua Pian bohatá na něžnou až kořeněnou vůni, jež s sebou nese i velice jemnou chuť s malou stopkou nasládlých tónů.

Samotné listy čaje se dají dobře poznat podle rovného a oválného tvaru, který, jak již bylo zmíněno, připomíná melounová semena. V brzkých hodinách jarního dne se na čajových plantážích odsekávají větve čajovníku, aby se z jejich lístků zahájila samotná produkce čaje. Ovšem nepoužívají se pupeny. Pokud do ruky dostanete již hotový čaj, pak jistě nezapomeňte na to, že mezi sytě zelenými lístky nenajdete ani jeden kousek stonku nebo pupenu. Vlastní nálev má poměrně slušnou jiskru, jež připomíná lesk drahokamů.