čaje-Galatia.cz | znáte sypané čaje? | Zelený čaj Mao Feng - Ochmýřené vrcholky hor

Zelený čaj Mao Feng

Ochmýřené vrcholky hor - slavný zelený čaj

Pokud si vyberete k čajovému obřadu Mao Feng, pak určitě neuděláte chybu. Tento druh čaje se dá volně přeložit jako Ochmýřené vrcholky a odborníky je již nějaký čas řazen k třem nejlepším zeleným čajům, které Čína poskytla světu. Čína je totiž rodnou zemí tohoto čaje. U velké části čajů bývá tradicí hledat legendy popisující počátky kultivace čaje, nicméně u Mao Fengu je situace trošku odlišná. Co se historie týká, většinou se narazí na legendu, že jmění, jež získal první a nejproslulejší obchodník s čajem, bylo poměrně rychle prohýřeno nepovedeným synem, jenž měl prioritu v kouření opia.

Pohoří nazvané Žluté hory na východě Číny není známé jen svojí výškou, ale také jako místo, odkud pochází nejkvalitnější druhy zeleného čaje. Právě ze Žlutých hor pochází čtyři z deseti nejvýznamnějších čajů Číny včetně Mao Fengu.

Pakliže chcete znát více o vzniku názvu tohoto výborného čaje, vězte, že české synonymum pro čínské slovo Mao může znamenat chloupky či chmýří, což je hlavně míněno ve významu bílého chmýří, jež pokrývá pupeny čajovníku. Slovo Feng se potom dá přeložit jako vrcholky hor. Skutečností ovšem je, že slovo Feng nenaráží na jeho horský vznik, ale naopak na tvar čajových pupenů, jež připomínají ostrá úbočí vrcholků Žlutých hor.

V současnosti se Mao Feng nepěstuje pouze na plantážích, jež se rozprostírají po úbočí Žlutých hor. Nyní se čaj sklízí skoro ve všech oblastech Číny, tudíž název Mao Feng neříká nic o zeměpisném původu čaje, ale hlavně představuje samotný druh čaje s jeho vlastnostmi.

Avšak i nyní se dá sehnat Mao Feng, jenž s jistotou vzešel na původním místě, odkud čaj pocházel. Nejde jistě o masovou záležitost a jeho pořízení není úplně nejlacinější. Když vám však nechybí trpělivost a rádi si za kvalitu zaplatíte více, hledejte čaj s názvem Teji.

Příběh zeleného čaje Mao Feng je zvláštní také tím, že přestože u většiny lepších a známějších čínských čajových specialit se jedná o druhy, jež mají vysokou přízeň a velký respekt během dlouhých staletí, situace v případě Ochmýřených vrcholků byla odlišná. Nejzásadnější pozornost o tento čaj se datuje do časů relativně nedávno minulých. Epocha největší slávy čaje Mao Feng se odehrávala až během první poloviny devadesátých let dvacátého století. Přesně v tu dobu se poprvé objevily z hlubin horských dolin Žlutých hor náklady do celého světa, jež měly tisíce tun tohoto čaje.

A čím konkrétně dokázal čaj Mao Feng tak rychle očarovat davy čajových milovníků? Existují v zásadě dva důvody. Prvním z nich je netypické silné aroma čaje, jež trochu může připomínat orchideje. Dalším důvodem je samotný vzhled čaje, kdy jeho čajové lístky většinou vypadají téměř stejně jako vrcholek horské masivu s chmýřím. Chloupky navíc lístek po lístku většinou pokrývají velice pravidelné tvary, díky čemuž je každá příprava čaje stejně velké potěšení pro všechny lidské smysly.