čaje-Galatia.cz | znáte sypané čaje? | Čaj Železná Bohyně - Tie Guan Yin

Polozelený čaj Tie Guanyin - Železná Bohyně

10 nejslavnějších čajů světa

V Číně je proslavená "Železná bohyně". Pod tímto názvem se skrývá jeden z úplně nejvýznamnějších čajů, který se řadí k oolongům. Další název pro "Železnou bohyni" je Tie Guan Yin. Od ostatních čajů ze skupiny oolongů se odlišuje svým mytickým původem a také tím, že jeho lístky jsou vystaveny o něco delší oxidaci, než jako tomu je v případě oolongů ostatních. Výsledný efekt si vás získá svojí neopakovatelně silnou kouřovou vůní. Díky tomu můžete čaj Tie Guan Yin poznat klidně i se zavřenýma očima.

Kromě zajímavých chuťových vlastností se o oolongu Tie Guan Yin ví také díky tajuplné legendě. Ta stojí v základu historie samotného pěstování. Před dlouhými věky žil v oblasti Fujian jeden chudý sedlák ve svém domku. Žil poměrně skromně, ale nikdy si ani trochu nestěžoval. Jediné, co ho trápilo, byla menší kaple, jež stála v blízkosti jeho domu, a o niž se nikdo dlouhou dobu nestaral. To zapříčinilo její chátrání, což sedlák nesl nelibě, a proto se vydal na úklid svatyně. V chrámu zapálil kadidlo na počest Železné bohyně milosti, které byla svatyně zasvěcena.

Jakmile sedlák v noci usnul, zjevila se mu bohyně, kterou potěšil sedlákův pěkný čin, tudíž mu řekla, že za svatyní se skrývá rozsáhlý poklad. Příštího dne sedlák vstal a vydal se na místo, kde se měl ukrývat poklad. Našel ovšem pouze malý čajový keř, z něhož si udělal čaj, nicméně již po prvním hrnečku si uvědomil, že Železná bohyně měla pravdu, jelikož tento keř byl opravdovým pokladem. Opojující chuť a vůně ho úplně nadchly, takže se začal o čajový keř starat. Po čase se rozhodl podělit se sousedy o tento skvost a ti ho začali také pěstovat, díky čemuž se mohl šířit věhlas čaje Tie Guan Yin.

Jak již bylo výše konstatováno, čaj Tie Guan Yin spadá k čajům označovaným jako oolong. Ty lze charakterizovat jako mezistupeň mezi zeleným a černým čajem. Oolong získává své zvláštní zabarvení i chuť během zpracování. Kouzlo je schované v různé míře oxidace. Díky tomu se do napůl zeleného nebo žlutozeleného čaje dostane odlišné množství kofeinu a některé další vlastnosti. Tie Guan Yin má svoje specifické místo mezi dalšími oolongy též díky delší době oxidace, než jak je tomu běžně v případě ostatních čajů z kategorie. Společně s tím se i lístky odlišují tvarem, který je zakulacenější, než je zvyklostí.

Už ze samého názvu čaje může být někomu jasné, že si získá řadu zvědavců, co by rádi věděli, jak chutná čaj nazvaný po Bohyni milosti. Takřka všichni, kdo Tie Guan Yin pijí, konstatují, že tento čaj je okouzlil intenzivní chutí i aroma. Za něj tento oolong vděčí hlavně delší době oxidace.

Čajový nálev se dá dobře rozlišit od ostatních typickou barvou, která je na stupnici mezi zlatou a hnědou, přičemž je doprovázena kouřovou vůní. Společně s tím se dá jeho chuť vyjádřit spíše jako plná, nasládlá a ovocná. Je nutné počítat též s vyšším obsahem kofeinu, což je u oolongu běžné. Obsah kofeinu je sice vyšší než u zeleného čaje, ale na druhou stranu je o hodně nižší než v případě černého čaje.

Běžně se můžete setkat i s tvrzením, že tento typ čaje je vynikajícím prostředkem, jak odstartovat svůj den. Obsah kofeinu je dostačující na to, aby se člověk do nového dne vhodně probral a měl dost energie pro první povinnosti dne. Souběžně je ho akorát tolik, aby se člověk necítil až příliš nabuzený. Čaj Tie Guan Yin má také kladné efekty na lidské tělo, kdy dovede snižovat hladinu cholesterolu v krvi a utišuje žaludeční problémy.