čaje-Galatia.cz | znáte sypané čaje? | Zelený čaj a jeho účinky na zdraví

Jaké má zelený čaj účinky na zdraví?

působení zeleného čaje na lidské zdraví

Lidstvo poznalo pozitivní vliv konzumace zeleného čaje již před dávnými věky. Mnoho dynastií starověkých čínských panovníků i moderní lidé v konvici zeleného čaje nachází nápoj, který kladně působí na zdraví a také dopřává organismu pozitivní mentální náboj. Díky dobrým vlastnostem čaje najdete na planetě jen málo těch, kdo zeleným čajem opovrhují. Zelený čaj se hodí jako prevence srdeční onemocnění, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a představuje také poměrně účinnou prevenci proti cukrovce. To jsou ovšem jenom některé z nejznámějších efektů zeleného čaje na lidský organismus.

Dar přírody - zelený čaj

Proč se vlastně zelený čaj nedá nahradit a z jakého důvodu je součástí vyváženého přísunu tak potřebných látek pro lidský organismus? To je správná otázka, na níž existuje poměrně snadná odpověď. Nejzásadnější předností zeleného čaje v porovnání s dalšími odrůdami je samotný styl jeho zpracování. Zelený čaj se totiž na rozdíl od ostatních druhů neodlišuje typem rostliny, z níž čajové lístky jsou, ale zásadní odlišnost je v způsobu úpravy ihned po sklizni. I zde se můžeme setkat s čínským čajovníkem, jehož lístky se rychle po sklizni vystavují vyšším teplotám - v páře či na speciálních pánvích, přičemž se výrobci snaží o zamezení oxidace, kvůli níž čajové lístky jindy ztrácejí na intenzitě.

Zelený čaj pijte pravidelně

Aby se lidé mohli radovat z lepšího zdraví díky konzumaci zeleného čaje, musí ho popíjet pravidelně - nejradši denně. Pouze díky tomu můžete do těla dostat potřebné antioxidanty, jež jsou obsaženy v zeleném čaji, a díky nimž lidský organismus umí odbourat tzv. volné radikály. Tyto složky mají na svědomí nejvíce zdravotní problémů typu ucpané tepny nebo rakovinné bujení. Právě poslední zmíněný fakt je asi nejvýraznějším kladným efektem tohoto čaje na lidský organismus. Jednoduše se dá konstatovat, že zelený čaj v sobě má prvky, které dovedou zlikvidovat buňky, u nichž se dá vysledovat nepřiměřeně silný růst. Opravdu existují jasně hovořící výzkumy, podle nichž je zřejmé, že po vypití dvou šálků čaje klesá riziko rakoviny plic téměř o dvacet procent, což je neskutečné číslo.

Účinky zeleného čaje

Pro řadu lidí může být poměrně interesantní, že látky obsáhnuté v zeleném čaji působí kladně na hladinu cholesterolu v krvi. Vědci prokázali, že některé látky ze zeleného čaje umí razantním způsobem snižovat objem cholesterolu, který zpracovává trávicí trakt, stejně jako dovede zintenzivnit celkové množství cholesterolu, které odchází ven z lidského organismu. Zelený čaj taktéž napomáhá s údržbou imunitního systému. Britští vědci došli k poměrně zajímavým faktům. Delší čas pozorovali krevní obraz zkoumaných lidí, kteří každý den začínají ranní kávou a následně jejich výsledky porovnali s lidmi, kteří dennodenně začínají se zeleným čajem. Konfrontace dopadla jasně ve prospěch zeleného čaje, kde byla koncentrace antibakteriálních bílkovin přibližně pětinásobná.

Zelený čaj a hubnutí

Zelený čaj dokáže pomáhat i lidem, co se snaží zabojovat proti nadbytečným kilogramům. Některé z látek obsažených v zeleném čaji stimulují lidský metabolismus a také mají vliv na nervovou soustavu, kterou přivádí k bezprostřednímu uvolnění tuků do krevního oběhu, kde následně tuky poslouží jako pohonná hmota, jež dále napomáhá ke spalování samotného tělesného tuku. Popíjení zeleného čaje má ještě jeden pozitivní efekt - působí dobře na zuby, protože má v sobě antibakteriální látky schopné bojovat s bakteriemi, jež způsobují zubní plak. Zelený čaj má v sobě i fluor.